Pán premiér, preboha to je čo?

27.05.2017 12:00

Neviem prečo, ale vždy som mal dojem, že štát by si mal vážiť uvedomelých občanov, ktorí sa bezhlavo nezadlžujú pôžičkami. Občanov, ktorí poctivo chodia do práce, dlhodobo šetria aj na úkor zníženia svojej životnej úrovne a zobrať si úver je pre nich krajné riešenie. Po slovách premiéra Fica “ Ideme do toho“ však začínam o tom pochybovať. Aby som to spresnil, premiérovými slovami bolo myslené, že vláda chce pristúpiť k takzvanej exekučnej amnestii.

Na Slovensku prebiehajú viac ako tri milióny exekúcií. Vláda hľadá riešenie, čo so starými exekúciami, ktoré roky ležia na súdoch. Podľa nej nielenže kazia justičné štatistiky, ale mnohých ľudí ženú do tzv. šedej ekonomiky. To znamená, že majú na krku exekútora a nechcú sa oficiálne zamestnať, pretože tento by im okamžite siahol na výplatu. Som pevne presvedčený, že štát by mal podľa mňa na takýchto špekulantov (ospravedlňujem sa výnimkám) vymyslieť celkom iný zákon! Na jednej strane je síce pekné, že štát plánuje občanom pomôcť zbaviť sa dlhov, alebo ich časti, no na strane druhej do takej situácie sa dostali vo väčšine vlastným pričinením svojou nezodpovednosťou. Tu zohral negatívnu úlohu podľa mňa aj zlý zákon ohľadom nebankoviek.

Ochota štátu pomôcť ľuďom je fajn. No ako k tomu prídu tí zodpovední, ktorí si radšej odtrhnú od úst, ako keby si mali zobrať úver, alebo aj tí, ktorí si úver zobrali a poctivo ho splácajú, ak na druhej strane niekto nezodpovedný si naberie i niekoľko úverov, ktoré niekedy aj z vypočítavosti prestane splácať, no žije dlhodobo nad svoje pomery, užíva si vlastne na úkor iných a vláda mu dlhy odpustí. Podľa mňa občan, ktorý sa správa zodpovedne je tu v tomto prípade za blbca! Uznávam, že nie je dlžník ako dlžník a tvorcovia pripravovaného zákona, by to mali rozlišovať. Podľa odborníkov existuje množstvo ľudí, ktorí, keď sa im odpustia staré dlhy, nebudú váhať a požičajú si opäť. Proste to majú v krvi. Pevne verím, že amnestiu nedostane napríklad človek, ktorý neplatí alimenty na svoje deti niekoľko rokov a podobne.

Zmieňovaná exekučná amnestia však môže naraziť na viacero právnych problémov. Podľa niektorých môže ísť o neprimerané posilňovanie ochrany dlžníkov na úkor veriteľov. Ozývajú sa aj hlasy, že ide o právny nezmysel. Pokiaľ bude zákon platiť len na pohľadávky vymáhané štátom voči fyzickým osobám teoreticky to môže byť právne čisté. No ak štát odpustí občanovi, čo i len časť dlhov v podstate na to doplatí daňový poplatník a peniaze v štátnom rozpočte budú chýbať. Ak bude zákon platiť aj na pohľadávky vymáhané medzi samotnými fyzickými osobami, tu vidia odborníci problém, pretože štát by vstúpil do vzťahov dvoch fyzických osôb. Ak sa odpustí dlžníkovi dlh , tak veriteľ – občan bude poškodený. Môže sa stať, že peniaze veriteľovi vráti štát, čo pochybujem, no takto by boli poškodení zase daňoví poplatníci. To však našu vládu asi trápiť nebude, lebo daňový poplatník je na tom rovnako aj v prípadoch oddlžovania štátnych podnikov, ktoré sa už udiali.

Samozrejme ako to presne a či vôbec bude v praxi fungovať, ktorých dlžníkov a veriteľov sa to bude týkať, ešte nie je známe. Chcem veriť, že štát bude k tomu pristupovať s plnou zodpovednosťou. Sama vláda si na seba ušila búdu, takže nechajme sa prekvapiť. Môj názor je, že v každom prípade vždy bude niekto nespokojný a bude mať pocit nespravodlivosti. Nie je to tak dávno, čo sa pán premiér ohľadom nezamestnanosti absolventov škôl verejne a dosť opovržlivo vyjadril o jednom študijnom odbore, ktorý sa študuje na niektorých stredných školách. Položil si vtedy otázku v zmysle “Preboha to je čo?“ Dovoľte mi aby som sa aj ja v rovnakom štýle ohľadom pripravovanej exekučnej amnestii opýtal “Pán premiér, preboha to je čo?“

Doplnené 18.2.2018:  Dnes v TA3 sa pán premiér opäť opovržlivo vyjadroval o niektorých štúdijných odboroch. Teraz k predchádzajúcemu  pridal odbor politológ. Položil si otázku, kto ich potrebuje? Nadobudol som dojem, ako keby sa pán premiér niečoho bál. Poznám dosť činných politikov i poslancov, ktorí vyštudovali odbor politológ a fungujú bez problémov. Takže pán premier  podľa mňa sú potrební keď už na nič iné, tak aspoň na to, aby čím skôr vymenili  všetkých terajších  skorumpovaných politikov. Taktiež mám dojem, že niekto sa chce vrátiť k centrálnemu riadeniu školstva. Čo vy na to pán Fico? 

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.
V poriadku
Viac informácií