Ako sa majú správať utečenci ?

08.09.2015 12:02

Táto otázka ma napadla keď čítam rôzne články a pozerám videá o utečencoch. Jedno viem iste. Ak by som ja utekal pred vojnou, či pred prenasledovaním vo svojej domovine určite by som bol vďačný za každé ponúknuté jedlo, či oblečenie. Z rôznych záberov na internete mám skôr opačný pocit. Taktiež by som na úteku neútočil na policajtov a strpel by som zo strany krajiny, kde som dobrovoľne vstúpil rôzne úkony a dodržiaval ich zákony. Mám dojem, že teraz sa deje presný opak. Tak neviem, možno je to stresom, ktorý títo ľudia zažívajú. Každopádne je potrebné im pomôcť . Osobne odsudzujem nenávistné komentáre v rôznych diskusiách na ich adresu.
Ale, nepokladám za dobré ak sa do Európy hrnú tisíce ľudí bez dokladov. Preto  chápem aj postoj našeho predsedu vlády ak hovorí o určitých bezpečnostných rizikách. Na druhej strane pán prezident sa tieto riziká  snaží spochybniť. Každým dňom pribúdajú informácie, že medzi utečencami sú aj bojovníci IS. Ak je toto pravda, bude to veľký pruser. Je zarážajúce ak dvaja  predstavitelia štátu majú na tak dôležitú vec opačný názor. Svedčí to len a len o jednom a to o ich vzájomnej ne komunikácii, čím rozdeľujú národ. Možno naivne, no myslím si, že ak hlava štátu trvá na svojom názore mala by podať oznámenie o šírení poplašnej správy. Ináč sa to celé javí ako obyčajné blablabla.
Taktiež som proti kvótam na prijatie utečencov. Ako ich EÚ donúti zostať napríklad na Slovensku? Pení mi krv v žilách ak štáty, ktoré zbombardovali Irak, či Líbyu  a svojim spôsobom spôsobili terajší stav, nás teraz idú moralizovať a odsudzovať.  Je to niečo nehorázne.
Teší ma aspoň fakt, že páni Fico a Kiska sa zhodli na nutnosti rozlišovať utečencov. No zistiť, či ide o ekonomických, alebo pred vojnou utekajúcich utečencov, nebodaj o bojovníkov IS sa dá len tak, že ich zaregistrujú , skontrolujú doklady, zoberú odtlačky prstov , alebo sa urobí ich fotografia.  K tomu je však potrebná spolupráca aj druhej strany, ktorá momentálne vôbec nefunguje.  Nie je predsa možné a je to jedno či je to utečenec , alebo nie, aby si niekto  násilím a porušovaním zákonov  hostiteľskej krajiny určoval  cieľ svojej cesty.  Pokiaľ utečenci nebudú spolupracovať a bude im to tolerované, vždy tu bude aj bezpečnostné riziko .
Jednotlivé vlády a celá Európska únia to budú mať v nasledujúcom čase zložité, aby túto utečeneckú krízu vyriešili k spokojnosti všetkých.  Berú však nemalé platy a často sa oháňajú zodpovednosťou, tak teraz majú možnosť sa predviesť!  Budem tiež pozorne sledovať predstaviteľov V4, ako dôrazne budú hájiť  svoje dohody a záujmy svojich občanov. 
PS: Mimochodom , kde je policajt sveta?  Nemá záujem urobiť poriadok priamo v jadre problému, tak ako to urobil inde už x-krát?  Možno by sa teraz dočkal aj  pochopenia. Ktovie, možno mu tento stav vyhovuje...

 

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.
V poriadku
Viac informácií